CLUB & INDIVIDUAL HONOURS.

1968-91: Bit of research of the archives needed!
1991-92: Club - Winner - McEwans April Club of the Month
1992-93: Club - Winner - McEwans TBC Club of the Month
1994-95: Club - Winners - McEwans September Club of the Month
1996-97: Club - Winner - Tennent's October Club of the Month
2001-02: Liam Ogilvie - U16 Glasgow & District
2001-02: Michael Griffin - U16 Glasgow & District
2002-03: Lyndsay McGoldrick - U23 Scotland
2002-03: Duncan Fisher - Captain U16 Glasgow & District
2003-04: Duncan Fisher - Glasgow Thistles
2004-05: Duncan Fisher - U18 Glasgow & District
2004-05: Alex Dunbar - U16 Glasgow & District
2004-05: Euan Braid - U16 Glasgow & District
2004-05: Mark Clark - U16 Glasgow & District
2004-05: Ryan Gracie - U16 Glasgow & District
2004-05: Neil Bell - Scotland Deaf
2005-06: Andrew White - U17 Scotland
2005-06: Bruce Blower - U17 Scotland
2006-07: Alex Dunbar - U17 Scotland
2006-07: Andrew White - U18 Scotland
2007-08: Mark Clark - U17 Scotland
2007-08: Alex Dunbar - U18 Scotland
2007-08: Andrew White - U19 Scotland
2013-14: Niall Smith - A&E Sport Awards - Coach of the Year
2013-14: Neil Moffat - A&E Sport Awards - Coach of the Year
2015-16: Club - Winner - BT September Club of the Month
2015-16: Club - Runner Up - Scottish Sports Awards - Local Club of the Year
2015-16: Club - Winner - A&E Sport Awards - Recognition of Special Achievements
2015-16: Nicole Barlow - A&E Sport Awards - Young Volunteer of the Year
2015-16: Jane Stewart - A&E Sport Awards - Young Volunteer of the Year
2015-16: Ian Hamilton - D&G Coaching Awards - Community Coach of the Year
2015-16: Gary Coupland - D&G  Coaching Awards - Volunteer of the Year
2015-16: Gary Coupland - Sport Scotland Childrens Coach of the Year
2015-16: Gary Coupland - Sport Coach UK Childrens Coach of the Year
2015-16: Gary Coupland - BT Youth Coach of the Year!
2015-16: Club - Winner - BT Rugby Club of the Year!
2016-17: Alan Roberson - SRU October Volunteer of the Month
2016-17: Alan Roberson - D&G  Coaching Awards - Lifetime Achievement
2016-17: Jane Stewart - Scotland Student Sevens
2017-18: Ed Woodman - SRU December Volunteer of the Month
2018-19: Eve Irving - U18 Scotland Seven
2018-19: Lily Glendinning - A&E Sport Awards - Young Person of the Year
2018-19: Lily Glendinning - U18 Scotland Future
2018-19: Tracy Whiteside - SRU February Volunteer of the Month
2019-20: Lexie Steel - U18 Scotland Future
2019-20: Ellie Henderson - U18 Scotland Future
2019-20: Lily Glendinning - U20 Scotland Future

BT CLUB OF THE YEAR 2016

SPORT SCOTLAND COACH OF THE YEAR

A&E SPORTS AWARDS – TEAM OF THE YEAR 2017

TEAM HONOURS.

1968-91: Bit of research of the archives needed!
1991-92: 1st XV - Champions - G.D.L Division 2
1991-92: 2nd XV - Champions - Inter-City 2nd XV Division 6
1992-93: 1st XV - Champions - G.D.L Division 1
1992-93: 1st XV - Runner Up - Glasgow Herald Team of the Year
1993-94: 1st XV - Runner Up - Glasgow Herald Team of the Year 
1992-93: 2nd XV  - Champions - Inter-City 2nd XV Division 5
1993-94: 1st XV - Champions - National Division 7
1993-94: 2nd XV  - Champions - Inter-City 2nd XV Division 4
1994-95: 1st XV - Champions - National Division 6
1995-96: 1st XV - Champions - National Division 4
1996-97: 1st XV - Champions - National Division 3
1997-98: 1st XV - Champions - National Division 2
1998-99: 1st XV - Winners - Chisholm Cup
1999-00: 1st XV - Winners - Chisholm Cup
1998-02: TBC
2002-03: 1st XV - Winners - SRU Bowl
2002-03: 2nd XV  - Champions - Inter-City 2nd XV Division 4
2003-04: 1st XV - Winners - Chisholm Cup
2004-05: TBC
2005-06: U18 Boys - Winners - Glasgow Bowl
2005-06: U18 Boys- Winners - Stewartry Sevens
2005-06: U15 Boys - Champions - Glasgow District League
2005-06: U16 Boys - Champions - Glasgow District League
2006-07: 1st XV - Champions - Violetbank Tournament
2006-07: 1st XV - Winners - Chisholm Cup
2007-08: 1st XV - Winners - Chisholm Cup
2008-09: 1st XV - Champions - Violetbank Tournament
2009-10: 1st XV - Champions - Violetbank Tournament
2010-11: 1st XV - Winners - Chisholm Cup
2011-12: TBC
2012-13: 1st XV - Champions - Regional West 2 
2012-13: 1st XV - Winners - Chisholm Cup
2013-14: TBC
2014-15: Warriors XV - Formed & enter the Development Leagues
2015-16: 1st XV - Champions - Regional West 2
2015-16: 1st XV - Winners - Chisholm Cup
2015-16: U13-U18 Hornets - Formed
2015-16: Warriors XV - Enter National Division 2
2015-16: U15 Hornets - Hornets Winners - SRU Girls Bowl
2015-16: U18 Hornets - Hornets Winners - Dumfries 7's
2016-17: Warriors XV - Promoted to National Division 1
2016-17: Warriors XV - Annandale and Eskdale Team of the Year
2017-18: 1st XV - Winners - Chisholm Cup
2017-18: Warriors XV - Champions - National Division 1
2017-18: 1st XV - Winners - Chisholm Cup
2017-18: Warriors XV - Winners - Biggar Sevens Cup
2017-18: U18 Hornets - Hornets reach the SRU Girls Shield Final
2018-19: 1st XV - Winners - Chisholm Cup
2018-19: Warriors XV - Winners - Biggar Sevens Bowl
2018-19: Warriors XV - Winners - Moffat Tens
2018-19: 1st XV - Runners Up - Moffat Tens

SENIOR PLAYERS OF THE YEAR.

1st XV Player Of The Year

1977-78: Iain Gray
1978-79: Paul Duignan
1979-80: Kenny White
1980-81: George Jamieson
1981-82: Jim Gibb
1982-83: David Glendinning
1983-84: Dougie Thomson
1984-85: Gordon Carmichael
1985-86: Kenny White
1986-87: Iain Thorburn
1987-88: Paul Hughes
1988-89: Jim Tweedie
1989-90: Kenny Hogg
1990-91: Stuart Elliot
1991-92: Neil Halliday
1992-93: William Henderson
1993-94: Alistair Graham
1994-95: Neil Wallace
1995-96: Andrew Render/Stuart Williamson
1996-97: Dougie Thompson
1997-98: Andrew Render
1998-99: Paul Buckley
1999-00: Barry Graham
2000-01: Robert Currie
2001-02: Andrew Renwick
2002-03: Niall Smith
2003-04: Andrew Render
2004-05: Keith Hogg
2005-06: Paul Carruthers
2006-07: Michael Scott
2007-08: Kevin Jones
2008-09: Niall Smith
2009-10: John Nelson
2010-11: Dwayne Barnes
2011-12: Kevin Jones
2012-13: Craig McCann
2013-14: Sean Haren
2014-15: Sean Haren
2015-16: Jonny Callaghan
2016-17: Sean Haren
2017-18: Alex Halliday
2018-19: Ryan Glass

2nd XV Player Of The Year

Pre 2005: TBC!
2005-06: Neil Halliday
2006-07: TBC
2007-08: David Wyllie
2008-09: Gavin Lynch
2009-10: George Forrest
2010-11: Willie Gray
2011-12: Bruce Jamieson
2012-13: Adam Carlyle
2013-14: Neal Coupland
2014-15: Andy Allison
2015-16: Ryan Hetherington
2016-17: Callum Smith
2017-18: TBC
2018-19: Gavin Graham

Women’s Player Of The Year

1998-99: Lyndsey Povall
1999-00: Katrona Rae
2000-01: No Award
2001-02: Petrina Sidebottom
2002-03: M. McGowan
2003-04: Cindy Little
2004-05: No Ladies Team
2005-06: No Ladies Team
2006-07: No Ladies Team
2007-08: No Ladies Team
2008-09: No Ladies Team
2009-10: No Ladies Team
2010-11: No Ladies Team
2011-12: No Ladies Team
2012-13: No Ladies Team
2013-14: No Ladies Team
2014-15: Caroline Aitken
2015-16: Linden Moffat
2016-17: Kayleigh. Warrick
2017-18: Chelsea Barnes
2018-19: Nicole Barlow

YOUTH PLAYERS OF THE YEAR.

U18 Boy Player Of The Year

1987-88: Colin Johnstone
1988-89: Billy Henderson
1989-90: Lee Clemens
1990-91: Eric Johnstone
1991-92: Eric Johnstone
1992-93: Euan Hay
1993-94: Scott Graham
1994-95: Chris Donabie
1995-96: Paul Shannon / Niall Smith
1996-97: Rob Currie
1997-98: Keith Hogg
1998-99: Kevin Jones
1999-00: Stewart Livingstone
2000-01: Andrew Eggleton
2001-02: Stewart Livingstone
2002-03: Michael Pattinson 
2003-04: Duncan Fisher / Craig McCann
2004-05: San Rogers
2005-06: Alex Dunbar
2006-07: Alex Dunbar / Andrew White
2007-08: No Award
2008-09: No Award
2009-10: No Award
2010-11: Adam Torbett / Michael Thompson
2011-12: Ryan Glass
2012-13: Kieran Warrick
2013-14: Kieran Warrick
2014-15: Liam Jamieson
2015-16: Cairn Wallace
2016-17: Josh Whiteside
2017-18: TBC
2018-19: TBC

U15/U16 Boy Player Of The Year

1987-88: A. Render
1988-89: P. McLellan
1989-90: C. Warrick
1990-91: J. Gilmour
1991-92: S. Graham
1992-93: J. Oliver
1993-94: N. Smith
1994-95: A. O'Donnell
1995-96: S. Megraw
1996-97: P. Carruthers
1997-98: N. Moffat
1998-99: C. Shannon
1999-00: M. Griffin
2000-01: M. Griffin
2001-02: M. Griffin
2002-03: J. Callaghan
2003-04: S. Rogers
2004-05: M. Clark
2005-06: M. Clark
2006-07: M. Panczak
2007-08: No Award
2008-09: No Award
2009-10: No Award
2010-11: No Award
2011-12: K. Warrick
2012-13: C. Smith
2013-14: C. Wallace
2014-15: J. Whiteside
2015-16: J. Whiteside
2016-17: Aaron Carmichael (U15)
2017-18: TBC
2018:19: TBC

U13/U14 Boy Player Of The Year

1987-88: TBC
1988-89: TBC
1989-90: TBC
1990-91: TBC
1991-92: TBC
1992-93: TBC
1993-94: TBC
1994-95: TBC
1995-96: TBC
1996-97: TBC
1997-98: TBC
1998-99: TBC
1999-00: TBC
2000-01: TBC
2001-02: TBC
2002-03: TBC
2003-04: Callum Jamieson
2004-05: TBC
2005-06: TBC
2006-07: TBC
2007-08: TBC
2008-09: TBC
2009-10: TBC
2010-11: TBC
2011-12: TBC
2012-13: TBC
2013-14: Aaron Carmichael (TBC)
2014-15: TBC
2015-16: TBC
2015-16: Ciaran Sproat (U13)
2016-17: Duncan Smith (U14)
2017-18: TBC
2018:19: TBC

U18 Girl Player Of The Year

2013-14: TBC
2014-15: TBC
2015-16: TBC
2016-17: Lily Glendinning
2017-18: Eve Irving
2018:19: TBC

U15/U16 Girl Player Of The Year

2012-13: TBC
2013-14: TBC
2014-15: Nicole Barlow
2015-16: Kirsty Barlow
2016-17: Isla Cooper
2017-18: Cameron Ewing (U16)
2017-18: Jenna Patterson (U15)
2018:19: TBC

U13/U14 Girl Player Of The Year

2012-13: TBC
2013-14: TBC
2014-15: TBC
2015-16: TBC
2016-17: Lexie Glendinning
2017-18: TBC
2018:19: TBC